Останнім часом, до нас на УЗД судин нижніх кінцівок потрапляють дівчата та молоді жінки в яких при обстеженні виявляємо венозну тромбози та тромбофлебіти.
Всіх їх об’єднував прийом гормональних контрацептивів.
В зв’язку з цим виникла ідея написання замітки про тромбози при прийомі гормональних контрацептивів.
Першим ділом звернулись до доступних джерел – інструкції до гормональних контрацептивів. Далі коротенькі тези з інструкцій:
Застосування будь-яких гормональних контрацептивів підвищує ризик розвитку венозних тромбозів у жінок, які їх застосовують, порівняно з тими, які їх не застосовують.
За даними епідеміологічних досліджень у жінок, які застосовують низькодозові (< 50 мкг етинілестрадіолу) гормональні контрацептивів, показано, що з 10000 жінок у 6-12 жінок розвинеться ВТЕ протягом
1 року.
Ризик розвитку флеботромбозів ускладнень у жінок, які застосовують гормональні контрацептиви, може бути значно вищим при наявності додаткових факторів ризику:
Ожиріння, тривала іммобілізація, велике оперативне втручання, будь-яка операція на нижніх кінцівках або органах таза, нейрохірургічні втручання або обширна травма, сімейний анамнез (флеботромбоз у когось з родичів або батьків, особливо у відносно молодому віці, наприклад до 50 років), рак, системний червоний вовчак, гемолітико-уремічний синдром, хронічне запальне захворювання кишечника (хвороба Крона або виразковий коліт) та серпоподібноклітинна анемія, вік особливо у віці понад 35 років.
Необхідно звернути увагу на підвищений ризик розвитку флеботрмобозів у період вагітності, та протягом 6 тижнів після.
При прояві одного з нижче перерахованих симптомів обов’язково зверніться до лікаря.
– однобічний набряк стегна, гомілки та/або стопи або ділянки уздовж вени на нозі;
– біль або підвищена чутливість у нозі, що може відчуватися тільки при стоянні або ходьбі;
– відчуття жару в ураженій нозі; почервоніння або зміна кольору шкіри на нозі.
– раптову задишку нез’ясованої етіології або прискорене дихання;
– раптовий кашель, можливо з кров’ю;
– раптовий біль у грудній клітині;
– важке запаморочення або порушення рівноваги;
– швидке або нерегулярне серцебиття.
Деякі з цих симптомів (наприклад задишка, кашель) є неспецифічними або можуть бути неправильно інтерпретовані як більш поширені або менш тяжкі явища (наприклад, інфекції дихальних шляхів).
Інші прояви васкулярної оклюзії можуть включати раптовий біль, набряк та незначне посиніння кінцівки.
При оклюзії судин ока початковою симптоматикою може бути нечіткість зору, що не супроводжується больовими відчуттями і яка може прогресувати до втрати зору. Інколи втрата зору розвивається майже миттєво.
Ризик появи тромбозів (артеріальної і/або венозної) та порушення мозкового кровообігу зростає:
− з віком;
− при обтяженому родинному анамнезі (наприклад, захворювання батька або брата, сестри в молодому віці). Якщо є вроджена схильність до тромботичних захворювань, необхідно порадитися з фахівцем перед застосуванням препарату;
− при тривалій іммобілізації, тяжких операціях, операціях на нижніх кінцівках, тяжких травмах. У зв’язку з тим, що ризик тромботичних захворювань зростає у післяопераційному періоді, пропонується припинити застосування препарату за 4 тижні до запланованої операції і розпочинати застосування через 2 тижні після ремобілізації хворої;
− при курінні (надмірне куріння і вік, особливо понад 35 років, є додатковими чинниками ризику);
− при порушенні обміну жирів (дисліпопротеїнемія);
− при ожирінні (індекс маси тіла вище 30 кг/м2);
− при артеріальній гіпертензії;
− при захворюваннях клапанів серця;
− при миготливій аритмії (фібриляція передсердь);
− при мігрені.
Перед прийомом гормональних контрацептивів обов’язково проконсультуйтесь з лікарем.
Зі своєї сторони ми проводимо комплексне ультразвукове дослідження з використанням спектрального, кольорового та енергетичного допплерівських режимів та ехографію м’яких тканин. Методика є високоінформативною та безпечною, дозволяє достовірно і швидко виявляти флеботромбози, визначитись з тактикою лікування, направлення пацієнтів в профільні відділення. Спостерігання в динаміці, допомагає в корекції лікування.
Нагадуємо чим раніше виявлена проблема тим швидше і легше проходить лікування!
Повністю підтримую зміст статті, оскільки свого часу отримала таке ускладнення внаслідок прийому гормональних препаратів. Треба було паралельно приймати антикоагулянти, а тоді (2006 рік) про це ніхто не попереджав. Лише в Шалімовці про це дізналася, з тих пір вимушена це робити на постійній основі, а от гормональниі препарати оминаю.